Vrijeme je visokih trava i košnje, a svoj mir i utočište u vlažnom i hladovitom terenu traže srne, ali i zečevi.
Srne se kote od svibnja do lipnja te na svijet najčešće donose jedno lane koje traži svoj mir.
Apeliram na naše lovce da prenesu poruku poljoprivrednicima i svima onima koji kose i malčiraju visoku travu ili raslinje da budu na oprezu jer se tu negdje možda krije lanad ili tek okoćeni zečevi koji neće pobjeći nego će ostati sklupčani i sigurno će nastradati. Lane koje je jedva pokretno i koje izgleda kao napušteno, nije, srna je u blizini i nemojte ju dirati – apelira lovnik LD Prepelica iz Male Subotice Mario Višnjić.
Višnjić također ukazuje na puštanje pasa u polja bez nadzora koji također mogu biti pogubni na tek okoćenu srneću lanad.
Zato, ako na livadi kosite travu, pazite da se ispred kosilice ne nađe neka mlada životinja poput laneta ili zeca. Opreza nikad dosta.
Foto: Stradalo lane prilikom košnje u zagrebačkom području, a o kojem su brinuli u ZOO Zagreb prije dvije godine
Dok u Njemačkoj prevenciju prije košnje odrađuju dronovima s termovizijskim kamerama, kod nas je veliki napredak već ako na radnom stroju imamo ugrađene plašilice.
Spomenimo i da njemačko ministarstvo poljoprivrede nastavlja s financiranjem nabave dronova za spašavanje lanadi, ali i drugih divljih životinja koje svako proljeće stradavaju prilikom košnje. Ove će godine za tu namjenu lovačkim udrugama biti na raspolaganju 2 milijuna eura. Pri kupnji drona pokrivaju 60 posto troškova investicije, maksimalno 4.000 eura po uređaju. Riječ je o letjelicama s termovizijskom tehnologijom koja se smatra najboljom opcijom spašavanja divljih životinja. Za to vrijeme na našim područjima malo tko pazi na lanad, zečeve, ali i ptice koje se sada gnijezde u poljima. Ove životinje ne znaju ili jednostavno ne mogu pobjeći i ostaju na milost i nemilost oštrih noževa kosilice, piše Agroklub.